You are currently using an outdated browser. For the best viewing experience, please upgrade your browser here.

2020 AWARDS

Our 2020 awards are divided onto four groups: Academic Endeavour Awards, Outstanding Academic Achievement Awards for each Year Level, Year Level Dux and Runner Up Dux Awards and Special Awards.

Academic Endeavour Awards are conferred to students who have been role-models of resilience, positive attitude and consistent effort in their studies.

Outstanding Academic Achievement Awards are determined by the results achieved during the year by each student in each subject area at the end of the Academic Year. These awards recognise that all subjects are important, and that all students have different skills and passions. They seek to reward all students who have excelled in their subjects as a means of approaching their “best self”. In recognition of different subject size and numbers, students from Year 5 to Year 12 who achieve A’s in half or more than half of their subjects will be awarded an Outstanding Academic Achievement Award.

Following the Academic Endeavour Award, and the Outstanding Academic Achievement Award at each year level, we recognise a Year Level Dux and Runner Up.

A number of Special Awards are conferred to students who contribute in a variety of ways to the life of the College. The College and Community Service Awards recognise those students who make a significant contribution to the life of the College outside of their academic work and/or work within the local community, such activities as Assemblies, Environment and General Contribution to the life of the College.

Special Awards

Father Allen Collett Award
This award has a long tradition in our College, having been established by Father Allan Collett, a local Anglican priest active in the early days of the College.  It is presented to a Year 7 student who, through their attitude and behaviour, best represents the Anglican ethos of the school within the community – an ambassador for Investigator College.

City of Victor Harbor Awards Year 12 Community Contribution Awards
Presented to a Year 12 student who has striven to contribute to both their College and the wider community during such a busy academic year.

See Optometry Award
This award, kindly sponsored by See Optometry, is presented to the Highest Achieving Year 12 Science student.

Victor Harbor & Port Elliot Lions Club Awards
Junior School Integrity Award, Middle School Encouragement Award and a Senior School Award for Academic Excellence.

Mayo Community Service Awards are presented to students at each participating schools in the Mayo electorate. They are awarded to students who demonstrate leadership amongst their peers, excellence in attitude and achievement, and are a strong and consistent participant in school and community activity.

Australian Defence Force Long Tan Awards
A Year 10 and Year 12 student will be recognized as showing great promise in becoming tomorrow’s leaders. This year the ADF have introduced a new award – the ADF Future Innovators Award, which will be presented to a Year 10 and Year 12 student who have demonstrated motivation, innovation and have achieved in a STEM related field.

Caltex All Rounder Award
Each year, Caltex Australia presents a select group of secondary students around Australia with the prestigious national secondary school award, the 2020 Caltex Best All Rounder Award. Students who receive this award do so for achieving excellence in a range of pursuits in the classroom, participating in House sport and in the College and broader community.

Congratulations to our 2020 Award Recipients:

Preferred Surname Year Award
Righard Bezuidenhout Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Erika Boehm Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Ava Dauk Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Jessica Ellers Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Reese McFarland Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Alex Nankivell Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Alex Nankivell Year 5 Dux
Josephine Nicholls Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Bethany North Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Evie Simpson Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Evie Simpson Year 5 Runner-Up Dux
SP Smit Year 5 Outstanding Academic Achievement Award
Lucius Roether Year 5 Academic Endeavour Award
Flynn Hutt Year 5 Academic Endeavour Award
Lucy Talbot Year 5 Academic Endeavour Award
Lucas Byrnes Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Skye Hayward Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Skye Hayward Year 6 Dux
Eve Jansen Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Alice Maclay-Ross Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Max McArthur Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Theodore O’Mahony Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Abbey Parker Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Jack Prosser Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Jack Prosser Year 6 Runner-Up Dux
Elise Scott Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Ashlee Stopp Year 6 Outstanding Academic Achievement Award
Emma Paxton Year 6 Academic Endeavour Award
Madelyne Belton Year 6 Academic Endeavour Award
Jack Oxford Year 6 Academic Endeavour Award
Eliza Altamura Year 7 College and Community Service Award
Eliza Altamura Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Karla Bezuidenhout Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Della Castle Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Annika Hancock Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Zara Hart Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Evie Konings Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Evie Konings Year 7 Dux
Ella McFarland Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Kayte O’Donnell Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
Allara Ramasawmy Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
James Tenny Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
James Tenny Year 7 Runner-Up Dux
Samuel White Year 7 Outstanding Academic Achievement Award
James Tenny Year 7 College and Community Service Award
Thomas Anderson Year 7 The City of Victor Harbor Most Improved
Zane Garrett Year 7 Academic Endeavour Award
Owen Ashworth Year 7 Academic Endeavour Award
Kezzia Wyten Year 7 Academic Endeavour Award
Matthew Boyd Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Summer Byerlee Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Tayla Cox Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Joshua Dunkley Year 8 College and Community Service Award
Joshua Dunkley Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Joshua Dunkley Year 8 Runner-Up Dux
Will Fitton Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Charlee Gibson Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Lucy Haythorpe Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Madi Koch Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Lily Meaney Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Alexis O’Mahony Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Bell Parker Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Bell Parker Year 8 Dux
Millie Ray Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Déja Rochford Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Ella Watters Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Della Williss Year 8 Outstanding Academic Achievement Award
Lucy Pearce Year 8 Academic Endeavour Award
Lily Skrypek Year 8 Academic Endeavour Award
Rain Dyer Year 8 Academic Endeavour Award
Evie Basham Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Molly Castle Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Loryn Cody Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Lotus Collins Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Kayla Cosma Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Laelia Donley Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Willem Dunkley Year 9 College and Community Service Award
Willem Dunkley Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Willem Dunkley Year 9 Dux
Zoe Grist Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Ebony Hughes Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Ebony Hughes Year 9 Runner-Up Dux
Aleesha Krichauff Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Zoe Lush Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Hayley Marks Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Ebony McHugh Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Amos Ng Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Maya Squires Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Grace Ternent Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Sascha Zarins Year 9 Outstanding Academic Achievement Award
Connor Daniels Year 9 Academic Endeavour Award
Lexi Clarke Year 9 Academic Endeavour Award
Jack Meaney Year 9 Academic Endeavour Award
Alexandra Cervantes Fuller Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Bayley Clayton Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Kane Cody Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Kane Cody Year 10 Dux
Piper Hudson Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Piper Hudson Year 10 Runner-Up Dux
Isabella Maclay-Ross Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Chelsea Morgan Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Charlie Robertshaw Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Shanti Vessey-Di Fusco Year 10 Outstanding Academic Achievement Award
Imogen Dowling Year 10 Academic Endeavour Award
Skye Jucius Year 10 Academic Endeavour Award
Sarah Attrill Year 10 Academic Endeavour Award
Oscar Collins Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Oscar Collins Year 11 Dux
Jazz Curry Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Taleah Daish Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Mahalia Donley Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Mahalia Donley Year 11 Runner-Up Dux
Sahara Furbank-Meyer Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Mikayla Furniss Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Chloe Krichauff Year 11 College and Community Service Award
Chloe Krichauff Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Eli Nottle Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Kelsea Rilstone Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Stella Russo Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Elle Spencer Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Jo Trezise Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Hannah White Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Harriet Williss Year 11 Outstanding Academic Achievement Award
Charli Juergens Year 11 Academic Endeavour Award
Kiara McKay Year 11 Academic Endeavour Award
Gabby Cook Year 11 Academic Endeavour Award
Angela Blackwell Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Aedan Boundey Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Benito Catinari Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Alicia Crowhurst Year 12 College and Community Service Award
Alicia Crowhurst Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Michelle Farr Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Jake Felix Year 12 College and Community Service Award
Jake Felix Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Cameron Gane Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Indiah Kelsey Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Darla Law Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Emma Lienert Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Kristal Michell Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Jennifer Panozzo Year 12 College and Community Service Award
Jennifer Panozzo Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Ethan Pratt Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Lilja Stevenson Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Nikolas Tyllis Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Lily Ward Year 12 College and Community Service Award
Lily Ward Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Anika Wollaston Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Adele Wood Year 12 Outstanding Academic Achievement Award
Kelli Brown Year 12 Academic Endeavour Award
Mikayla Fyfe Year 12 Academic Endeavour Award
Lauren Preston Year 12 Academic Endeavour Award
SPECIAL AWARDS    
James Tenny Year 7 Father Allan Collett Award
Benito Catinari Year 12 The City of Victor Harbor Community Contribution Award
Ethan Pratt Year 12 See Optometry Science Award
Lucas Byrnes Year 6 Victor Harbor & Port Elliot Lions Club Junior School Integrity Award
Charlize Gore Year 6 Victor Harbor & Port Elliot Lions Club Junior School Integrity Award
Jack Meaney Year 9 Victor Harbor & Port Elliot Lions Club Middle School Encouragement Award
Jake Felix Year 12 Victor Harbor & Port Elliot Lions Club Academic Excellence Award
Jack Prosser Year 6 Mayo Junior School Community Service Award
Cameron Gane Year 12 Mayo Community Service Award
Kane Cody Year 10 ADF Long Tan Award for Leadership
Isaac Lush Year 10 ADF Future Innovators in STEM Award
Benito Catinari Year 12 ADF Long Tan Award for Leadership
Ethan Pratt Year 12 ADF Future Innovators in STEM Award
Emma Lienert Year 12 2020 Caltex Best All Rounder Award
Categorised in: